Aké zinkovanie poučiť?

Aké zinkovanie poučiť?

Zinkovanie je už roky používané pre ochranu ocele a povrchov, existujú však viaceré postupy zinkovania a je nevyhnutné zvážiť ich plusy a mínusy pre konkrétne predmety a povrchy. Vhodným výberom postupu a technológie zinkovania nie len získate efektívny výsledok, v určitých prípadoch ušetríte i nemalé finančné prostriedky a zinkovanie vydrží podstatne dlhšie. Viete kedy zvoliť žiarové zinkovanie a kedy galvanické zinkovanie?

Aké je to žiarové zinkovanie?

Žiarové zinkovanie má veľmi dlhú históriu už v roku 1741 francúzsky chemik zistil, že zinok dokáže ochrániť oceľ pred koróziou. Jeho postup neskôr ešte zdokonalil do podoby akú poznáme dnes v roku 1837 tiež francúzsky vedec Sorel, ktorý pri procese začal používať chlorid amónny ako tavidlo.

Žiarové zinkovanie prebieha v niekoľkých krokoch. Ako prvé je potrebné dôsledné očistenie ocele, pokiaľ je povrch ocele znečistený, najčastejšie napríklad zvyškami farby alebo troskou po zváraní. Aby mohlo prebehnúť zinkovanie, všetky tieto časti a nečistoty musia byť odstránené. Najčastejšie je použité brúsenie či tryskovanie, a následne alkalickým či kyslím odmasťovaním. Ďalším krokom je oplach a morenie, kedy sa oceľ morí v kyseline chlorovodíkovej alebo kyseline sírovej, konkrétne 10 až 12% kyseline chlorovodíkovej alebo 20% kyseline sírovej). Záverečným krokom je nanesenie taviva, ešte pred začatím žiarového zinkovania je nevyhnutné naniesť tavivo, ktoré zabraňuje tvorbe oxidov a zároveň pri ponorení do roztaveného zinku rozpúšťa už vytvorené oxidy na povrchu ocele a zinku, vďaka čomu je zaručený priamy kontakt medzi oboma kovmi.

Aké je to galvanické zinkovanie?

Galvanické zinkovanie je tiež nazývame ako elektrolytické zinkovanie, ktoré prebieha podstatne rozlične než žiarové zinkovanie. Počiatočný postup je podobný, oceľový povrch je potrebné očistiť od hrdze, odmor, okují a odmastí. Následne sa objekt zavesí do vodného roztoku zinočnaté soli, alebo inak elektrolytu, a zapojí sa ako katóda k zdroju jednosmerného prúdu. Ako anóda sa zapájajú dosky z čistého zinku, ideálne 99,995% zinku. Pri tomto postupe môže byť elektrolyt kyslý, alkalický či neutrálny. V momente kedy dôjde k zapojeniu elektrického prúdu, začína prebiehať elektrolytický dej, kedy dochádza k rozpúšťaniu zinku z anódy a jeho presunu ku katóde, kde je vylučovaný na povrch materiálu.

Výsledná vrstva galvanického zinku má jemnozrnnú štruktúru, bežná vrstva je z pravidla 58 mikrónov, ale je možné získať i vrstvu o 20 mikrónov. Avšak pre hrúbku vrstvy väčšie ako 15 mikrónov je finančne oveľa výhodnejšie objekty žiarovo zinkovať. S galvanickým zinkovaním sa preto dopredu poraďte s odborníkmi.

Naša spoločnosť Aalberts Surface Technologies s. r. o. sa špecializuje na realizáciu povrchových úprav, ktoré sú funkčné a na najvyššej možnej úrovni. Radi vám poradíme a pomôžeme, poskytneme naše služby či odpovieme na prípadné otázky ohľadom zinkovania.

Gemerská 558 04951 Brzotín

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888