Odkiaľ prišla technická čistota komponentov?

Odkiaľ prišla technická čistota komponentov?

Žijeme v dobe kedy je technická čistota komponentov, kľúčová pri výrobe rôznych komponentov, nakoľko sa výrazne zvýšila kontrola kvality dodávaných komponentov, najmä v automobilovom priemysle. Pojem technická čistota komponentov sa kedysi objavoval viac menej len v automobilovom priemysle, dnes ho využívajú viaceré priemyselné oblasti, aby bol zabezpečený odber len kvalitných a čistých komponentov.

Čomu sa venuje technická čistota komponentov?

Existuje viacero spôsobov ako zabezpečiť technickú čistotu komponentov, nie je len jeden správny, keďže každá spoločnosť, zaoberajúca sa technickou čistotou komponentov, je špecifická a v určitom stupni sa odlišuje od ostatných. Jednotlivo si určuje, aký stupeň technickej čistoty je pre potrebný pre jej produkciu a následne tomu prispôsobuje plánovanie.

Technická čistota komponentov, bola spočiatku popisovaná najmä v automobilovom priemysle a jej cieľom bolo zhodnotiť mieru kontaminácie povrchov funkčných komponentov rôznymi neželanými časticami. Cieľom skúmania technickej čistoty komponentov je teda čo najobjektívnejšie posúdenie a porovnanie technickej čistoty dielov, ktoré sú vyrábane rozličnými výrobcami, na odlišných miestach a pri rôznych podmienkach.

Aby mohlo byť porovnávanie čistoty adekvátne zabezpečené, pracuje sa s predpokladom, že úroveň čistoty je spojená rozličnými špecifikáciami vychádzajúcimi z testovania. Avšak, nakoľko každý komponent je vo svojej geometrickej podobe jedinečným, kvalitné čistenie komponentov je dôležité počas celého procesného reťazca, nestačí sa mu venovať len na začiatku či až na úplnom konci tohto reťazca.

Čo všetko ovplyvňuje technickú čistotu komponentov

Vo všeobecnosti platí, že tvar či samotný dizajn, ale aj konštrukcia komponentov sú dôležitým faktorom pre technickú čistotu. Je to najmä preto, že pri zložitejších tvaroch, ako napríklad rohoch, otvoroch či hranách, prebieha odstraňovanie zvyškov a nevhodných častíc oveľa komplikovanejšie. Dôležitým faktorom je aj povrch komponentov. Vo všeobecnosti platí, že na pórovitom či drsnom povrchu sa nečistoty a nežiadúce častice udržiavajú oveľa ľahšie ako na hladkom povrchu.

Pri procese zabezpečenia environmentálne udržateľného, ale aj efektívneho čistenia komponentov je nevyhnutné zvážiť viacero faktorov, ktoré vstupujú do procesného reťazca. Sú to najmä materiály používané pri výrobe, výrobné kroky, špecifikovanie hlavných miest znečisťovania, ale aj rýchle a pravidelné odstraňovanie nečistou počas výroby.

InterTriboDia, s.r.o. je akreditovaným skúšobným laboratóriom, ktoré vám ponúka analýzy ropných produktov a stanovenie technickej činnosti. Zároveň ponúkame komplexné riešenia v oblasti tribotechniky a tribotechnickej diagnostiky. Našim klientom poskytujeme poradenstvo a servis na najlepšej úrovni či možnosť školení a certifikácií. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

Francúzska 9 935 21 Tlmače
tel.: +421918990574

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888