Odpad má svoje miesto, ale je lepšie zbytočne ho nevytvárať

Odpad má svoje miesto, ale je lepšie zbytočne ho nevytvárať

Prispieť k záchrane našej planéty môže naozaj každý. Stačí prestať vytvárať zbytočný odpad. Ak už nejaký vznikne, tak ho skúste recyklovať alebo aspoň vyhodiť do správneho farebného koša či odniesť do zberného dvora, na legálnu skládku alebo spaľovňu. Určite ho ale nevyhadzujte do prírody. Ohrozujete tým nielen sami seba, ale aj svoju rodinu a okolie.

Kontajnery, zberné dvory, skládky, spaľovne

Prirodzenou cestou ochrany životného prostredia je triediť odpad. Farebné kontajnery nájdete na každom sídlisku a zberné dvory snáď v každom meste. V prípade potreby sú tu aj spaľovne a nakoniec i skládky, ktoré patria k najpoužívanejšiemu spôsobu zneškodňovania odpadov. Ide o kontrolované zariadenia, do ktorých sa trvalo uloží odpad – s dôrazom na environmentálne i hygienické hľadiská. Ale pozor, na skládku nepatrí akýkoľvek odpad. Existujú skládky na interný odpad, na nie nebezpečný odpad a na nebezpečný odpad. Rozhodne bojkotujte tzv. nelegálne skládky, ktoré predstavujú obrovskú záťaž pre prírodu i človeka.

Ako minimalizovať odpad?

Nulový odpad nie je mýtus. Ani sa nemusíte veľmi obmedzovať či dokonca vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Postačí zmeniť zopár návykov a prestanete produkovať zbytočný odpad. Na začiatku skúste obmedziť použite jednorazových plastových obalov, najmä igelitových vreciek a tašiek. Vymeňte ich za plátené, ľanové či bavlnené náhrady, ktoré dlhšie vydržia, sú pevnejšie a v prípade znečistenia či poškodenia nevytvoria odpad, pretože sa dajú vyprať či zošiť a znova použiť. K ďalším trikom, ako znížiť odpad, patrí nosenie kávy, vody či jedla vo vlastnej nádobe. Ide o dennú rutinu, ktorá šetrí nielen životné prostredie, ale aj vašu peňaženku. Veď si vyrátajte, koľko za mesiac zaplatíte za zabalenie jedla z reštaurácie či nákup plastových fliaš. Odpad a jeho produkcia súvisí aj s mierou redukcie. Nakupujte to, čo skutočne potrebujete. Odpad v domácnosti vzniká najmä v kuchyni a v kúpeľni. Kým kuchynský odpad môžeme v drvivej väčšine dať na kompost, kúpeľňový odpad zvykne predstavovať tvrdší oriešok. Pritom to nie je ťažké. Počuli ste už o bezobalovej kozmetike alebo čapovaných drogériách, do ktorých si prinesiete vlastnú nádobu a naplníte si ju požadovaným čistiacim prostriedkom? Dokonca dostať aj zubné kefky, vatové tampóny či tyčinky do uší vyrobené z ekologických materiálov. Zbytočný odpad je aktuálne diskutovanou témou a je veľa možností, ako zamedziť jeho vzniku. Stačí začať od seba, krok po kroku.

Skládka tuhého komunálneho odpadu N-14 v okrese Šaľa vám pomôže so zneškodnením nie nebezpečného odpadu. Svoju činnosť sústreďuje na odpad komunálneho charakteru (kat. 20 03 01, 20 03 03, 20 03 07), stavebný odpad (kat. 17 01 07, 17 09 04) a výkopovú zeminu (kat. 17 05 06).

Hlavná /767 92585 Neded
tel.: +421905716632

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888