Pracovné právo rieši aj zamestnávanie mladistvých a čerpanie dovolenky

Pracovné právo rieši aj zamestnávanie mladistvých a čerpanie dovolenky

Pracovné právo patrí medzi základné druhy práva nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Upravuje ho Ústava Slovenskej republiky a Zákonník práce. Okrem neho existuje, napríklad správne, rodinné, obchodné, občianske či trestné právo. Pracovné právo definuje účastníkov pracovnoprávnych vzťahov, druhy pracovného pomeru, vznik pracovného pomeru. Samozrejme, venuje sa aj úprave práv a povinností zamestnávateľov i zamestnancov.

Pracovné právo a zamestnávanie mladistvých

Pracovné právo je o definícii účastníkov pracovnoprávnych vzťahov, ktorými sú zamestnanec a zamestnávateľ. Zamestnancom sa rozumie každá fyzická osoba, ktorá dosiahla minimálny vek 16 rokov, má za sebou povinnú školskú dochádzku a vykonáva prácu zadanú zamestnávateľom. Avšak pracovné právo povoľuje prácu aj osobám mladším ako 16 rokov, pričom je to možné iba za určitých podmienok, ako napríklad kratší pracovný čas alebo vykonávanie ľahkých prác. Zamestnávateľom je buď fyzická, alebo právnická osoba s aspoň jedným zamestnancom v podobe fyzickej osoby.

Pracovné právo stanovuje aj rôzne osobitosti pri zamestnávaní mladistvých. Pracovnú zmluvu môže zamestnávateľ uzatvoriť s mladistvým len na základe vyšetrenia u lekára a vyjadrenia rodiča, teda zákonného zástupcu k pracovnej zmluve. Pracovné právo stanovuje zamestnávateľovi aj ďalšie povinnosti, ako napríklad oboznámenie zákonného zástupcu s rizikami danej práce. Tiež musí viesť evidenciu zamestnaných mladistvých vo svojej firme. Pracovné právo na Slovensku tiež určuje druhy prác, ktoré mladistvý nesmie vykonávať. Patrí sem, napríklad ťažba nerastov.

Do pracovného práva spadá aj úprava čerpania dovolenky

Pracovné právo sa okrem iného venuje aj podmienkam čerpania dovolenky. Zamestnanec je povinný vyčerpať dovolenku do konca kalendárneho roka, pričom sa zohľadňujú úlohy zamestnávateľa a záujmy zamestnanca. Podľa pracovného práva má tiež zamestnávateľ povinnosť určiť zamestnancovi čerpanie minimálne štyroch týždňov dovolenky v roku. Avšak musí mať na ne nárok a nesmú existovať prekážky v práci zo zamestnancovej strany. Pracovné právo teda dáva zamestnávateľovi možnosť podať žalobu na súd na uloženie povinnosti čerpať dovolenku zamestnancovi v prípade, že si zamestnanec dovolenku čerpať nechce.

Advokátka JUDr. Timea Schwarcová z Košíc sa venuje komplexnému právnemu poradenstvu, vrátane pracovného práva. Pokiaľ máte ako zamestnávateľ či zamestnanec akýkoľvek problém, neváhajte ma kontaktovať telefonicky, alebo mailom.

Pražská 4 04011 Košice
tel.: +421918187588

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888