Zváracia technika a poškodenie zraku

Zváracia technika a poškodenie zraku

Zváracia technika je síce neodmysliteľnou súčasťou pri mnohých priemyselných prácach, no jej neprávne používanie môže spôsobiť závažné poranenia tela, tváre a očí. V našom článku sa budeme venovať poraneniam zraku. Ten je jedným z najdôležitejších zmyslov, preto ho treba pri zváraní správne chrániť. Zistite, ako postupovať pri ožiarení očí pri zváraní a ako sa tejto situácii v budúcnosti vyhnúť.

Zváracia technika a jej nebezpečie pre oči

Zváracia technika môže byť nebezpečná a odkryté oči počas zvárania sú hrozbou pre zrak. Príznaky sa zvyknú objaviť až deň po vykonaní práce. Zvyčajne bývajú krátkodobé, približne jeden deň a možno ich minimalizovať. Poškodenia môžu byť rôzne, napríklad bolesť a intenzívne pálenie očí, opuch spojoviek s hyperémiou, zahmlievanie rohovky a v horších prípadoch čiastočná strata zraku. Čo však, ak dôjde k poraneniu zraku nedbalosťou a nechránením? Je potrebné navštíviť lekára? 

Ak je na prevenciu neskoro a zvárač nepoužil ochranu pred žiarením, prvou pomocou je použitie očných kvapiek. Tie oči zvlhčia a zmiernia nepríjemné príznaky. Okrem kvapiek sa v rámci prvej pomoci odporúča prikladať studený obklad. U tých, ktorí pociťujú pálivú bolesť sa odporúča pridať lieky proti bolesti s ibuprofénom. Ďalej sa odporúča vyhýbať ostrému svetlu, ktoré môže zhoršiť príznaky. Najlepšie je ľahnúť si na tmavé miesto a odpočívať. Ak ma však zvárač nepretržité a neustupujúce bolesti a poruchy zraku, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Zváracie kukly – ochrana pred poškodením zraku

Azda každý, kto pozná, aké vplyvy má zváracia technika na zrak vie, že ochrana očí sa nesmie ignorovať. V horších prípadoch totiž môže svetlo zo zvárania spôsobiť stratu zraku! Z tohto dôvodu by sa pri zváracích prácach mala zabezpečiť vhodná ochrana očí a tváre. Často sa používajú zváracie kukly, ktoré poskytujú najúčinnejšiu ochranu očí a tváre počas zvárania. 

Zváracie kukly sa delia na dva typy. Prvým sú pasívne zváracie kukly so zabudovaným tónovaným sklom. U týchto kukiel sa volí úroveň odtieňa. Ich použitie spočíva v tom, že po nasadení na hlavu sa zakaždým pred zapálením oblúka spustia a po skončení zvárania sa zdvihnú. Existujú aj modely, v ktorých sa zdvíha a spúšťa iba posuvné sklo. Pasívne zváracie kukly sú lacnejšou alternatívou, ale vzhľadom na potrebu neustáleho zakrývania a odkrývania tváre sú vhodné hlavne na príležitostné a amatérske zváračské práce. Druhý variant zváracích kukiel sú tzv. aktívne prilby, známe aj ako automatické alebo samostmievacie. Ich najdôležitejším prvkom je Auto Darkening Filter (ADF). Pri zapálení oblúka ADF pracuje na princípe aktívneho a automatického zvýšenia úrovne tieňa na prilbe. Po zhasnutí oblúka sa filter postupne rozjasní. ADF aj napriek stmievaniu nijako neobmedzuje zvárača a zváracia technika a materiál je vždy viditeľný bez zloženia alebo naklonenia prilby.

Spoločnosť VILBO s.r.o. ponúka zváraciu techniku, jej príslušenstvo, zváracie materiály, zváracie kukly a mnoho iného. Na našom e-shope a v kamennej predajni nájdete všetko, čo potrebujete a radi vám poskytneme aj odborné poradenstvo. Riadime sa heslom, že spokojnosť našich zákazníkov je najlepšou odmenou za námahu, ktorú vynakladáme na vzdelávanie zváračov a zásobovanie ich výrobkami. Neváhajte nás kontaktovať!

Partizánska 474 /57 96212 Detva
tel.: +421908 994 113

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888