Slovenský raj – malebný kúsok raja, ktorý je plný prekvapení

Slovenský raj – malebný kúsok raja, ktorý je plný prekvapení

Neláka vás dovolenka v zahraničí? Vyskúšajte Slovenský raj. Táto úchvatná oblasť je pravidelne vyhľadávaná slovenskými aj zahraničnými turistami. Veď má aj prečo. Nedotknutá príroda, nádherné rokliny, čarovné jaskyne, riečne kaňony, bohaté lesy, úžasné vodopády – to všetko si vychutnáte peši či zo sedadla bicykla. Slovenský raj ponúka oddych i zábavu pre jednotlivcov, párov, rodiny aj skupiny.

Slovenský raj a jeho zaujímavosti

Slovenský raj je situovaný na pomedzi Gemera a Spiša a patrí k národným parkom aj k chráneným krajinným oblastiam Slovenska. Jeho najvyšším vrchom je Predná hoľa (1545 m n. m.), najnižším bodom sú Smižany – Maša (489 m n. m.). Slovenský raj má viacero roklín. Najdlhšou a najmohutnejšou je Veľký Sokol s hĺbkou 300 m a dĺžkou 4,5 km, najkratšou je Zejmarská roklina. Slovenský raj je známy aj mnohými jaskyňami, dokonca má najvyššiu koncentráciu jaskýň na Slovensku, a to cca 1,8 jaskýň/km2. Doteraz ich bolo objavených takmer 400. Na území Slovenského raja sa nachádza aj naša najväčšia ľadová jaskyňa – Dobšinská ľadová jaskyňa. Je o. i. zaujímavá aj tým, že bola prvou európskou jaskyňou, do ktorej sa zaviedlo elektrické osvetlenie (1887). Slovenský raj je taktiež lokalitou, kde sa nachádza Závojový vodopád (vyše 70 m). Ide o druhý najväčší vodopád na Slovensku (najväčší je Kmeťov vodopád s výškou 80 m vo Vysokých Tatrách). Vedeli ste, že Slovenský raj zároveň patrí medzi územia s najvyššou koncentráciou motýľov na Slovensku? Zároveň sa v ňom nachádza najväčšia slovenská dedina – Smižany. Mnohí nevedia, že pomenovanie Slovenský raj bolo po prvý raz spomenuté v časopise Krásy Slovenska v roku 1921.

Kam v Slovenskom raji

Slovenský raj si ako každá prírodná lokalita žiada vhodné oblečenie a turistické vybavenie. Bez ohľadu na to, či vaše kroky budú smerovať na prielom Hornádu, Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora, Tomášovský výhľad, k vodnej nádrže Palcmanská Maša, do obce Dedinky, doliny potoka Suchá Belá alebo do spomínanej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Tá je od r. 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO, kam patrí napríklad aj drevený kostol v Žehre, historické centrum Levoče či Spišský hrad. Áno, Slovenský raj je mimoriadne bohatý na úchvatné pamiatky. Obľúbený je aj Stratenský kaňon či Havrania skala, ktorá je jedným z najvyšších vrchov tohto národného parku. Dobrodružné typy vyhľadávajú Ferratu Kyseľ, ktorú je možné absolvovať len s bezpečnostným vybavením. Slovenský raj si vychutnáte počas celého roka – vďaka lyžiarskym strediskám sa nebudete nudiť ani v zime. Aby bola vaša dovolenka dokonalá a Slovenský raj vašim dovolenkovým rajom, nezabúdajte na dobré ubytovanie.

O to sa postará rodinný Penzión Šafran v obci Stratená. Garantujeme komfortné celoročné ubytovanie pre jednotlivcov, páry aj rodiny. Dokonca je u nás vítaný aj váš domáci miláčik. Na zahnanie hladu odporúčame našu kuchyňu, príp. aj pizzeriu Lumaro nachádzajúcu sa v neďalekej obci Dedinky, v ktorej taktiež nájdete požičovňu vodných bicyklov ROTO a dokonca aj predaj čerstvých pstruhov.

5 04971 Stratená
tel.: +421918 591 702

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888