Dôvody, prečo je fotograf a jeho voľba dôležitým rozhodnutím

Dôvody, prečo je fotograf a jeho voľba dôležitým rozhodnutím

Iba profesionálny fotograf zabezpečí achkanie nad albumami s fotografiami, ktoré vás vrátia späť do obdobia, keď ste si s partnerom povedali Áno, oslávili významné jubileum či narodenie potomkov. Ak by nebol fotograf, neboli by fotky, a teda ani spomienky. Nech už plánujete akúkoľvek oslavu, nemal by na nej chýbať ani skúsený fotograf. Jeho voľbu preto rozhodne nepodceňujte.

Fotograf a štýl

Fotograf a jeho voľba sa zvyčajne riadia niekoľkými kritériami. Rozhoduje výška honoráru, kvalita fotografií i rozsah služieb. Vopred sa dohodnite, či fotograf nafotí trebárs len obrad, alebo celú svadbu zahrňujúcu obliekanie nevesty a ženícha a končiac poslednou pesničkou v sále. Pýtajte sa aj na dodanie fotografií. Niektorý fotograf ich odovzdáva v elektronickej podobe na USB kľúči či DVD, iný má v celkovej cene aj ich tlač. Keďže fotograf je istým spôsobom umelec, tak má aj vlastný štýl fotenia. Je dôležité, aby ste sa s jeho štýlom zžili. Kým jeden uprednostňuje klasické zinscenované pózy, ďalší sa snaží dokumentovať a zachytávať nefalšované emócie či detaily alebo vyhľadáva netradičné kompozície. Keďže fotograf v drvivej väčšine disponuje aj vlastným webom, prezrite si jeho ucelene usporiadané portfólio. Za zmienku stoja aj recenzie. Nezabúdajte, že fotograf je aktuálne pomerne dosť vyťažené povolanie a ak jeho voľbu necháte na poslednú chvíľu, môže sa stať, že skončíte len s nejakým príbuzným, ktorý ako-tak vie narábať s fotoaparátom. Zvyčajným výsledkom sú rozmazané, tmavé či presvetlené fotografie, ktoré si radšej ani nenecháte vytlačiť.

Práca so svetlom aj hosťami

Fotograf má byť teda vyberaný starostlivo. Vaše spomienky by mal zvečniť človek, ktorého prístup a štýl sa vám páči. Dobrý fotograf sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek situácií a nenechá sa ničím rýchlo zaskočiť (svoje by o tom vedeli rozprávať najmä svadobní fotografi). Fotograf má byť profesionálom, ktorý dokáže pracovať so svetlom aj s neposednými deťmi či podguráženými hosťami, ktorí – aj napriek svojmu aktuálnemu „stavu“ – budú na fotografiách vyzerať čo možno najlepšie. Každopádne, ešte pred finálnym potvrdením spolupráce si s fotografom dohodnite osobné stretnutie. Fotograf vás zvyčajne pozve do ateliéru, kde vám ukáže svoju prácu a spolu sa porozprávate o vašich predstavách. Nepodceňujte osobné sympatie či antipatie počas tohto stretnutia. Predsa len, fotograf sa pri vašich výnimočných chvíľach stáva súčasťou rodiny či pracovného kolektívu.

Fotografovaniu a iným grafickým činnostiam zahrňujúcim o. i. aj polygrafické služby patrí firma JAMA. Podrobné informácie nájdete na našom webe.

462 95133 Hájske
tel.: +421915171429

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888