Čo sú znalecké posudky nehnuteľností a z akých častí pozostávajú

Čo sú znalecké posudky nehnuteľností a z akých častí pozostávajú

Znalecké posudky slúžia na stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti (má zodpovedať predajnej cene na trhu) a na zdokumentovanie jej momentálneho technického stavu. Vypracovávajú sa pre rôzne účely – dedičské konanie, poistenie, zriadenie záložného práva, a i. Znalecké posudky vypracované znalcami majú písomnú formu a štandardne sú tvorené titulnou stranou, úvodom, posudkom, záverom a prílohami.

Znalecké posudky v réžii odborníkov

Znalecké posudky sú výsledkom viacfázového procesu. Na začiatku je objednávka posudku. V nej zadávateľ upresní, akú úlohu vyžaduje od znalca (napr. zistiť hodnotu nehnuteľnosti za účelom dedenia), príp. mu iba tlmočí požiadavky notára alebo banky. Nasleduje obhliadka, vyhotovenie interiérovej a exteriérovej fotodokumentácie a získavanie podkladov. Znalecké posudky vychádzajú zo všetkých pokladov, ktoré boli použité pri ohodnotení nehnuteľnosti. Možno spomenúť list vlastníctva, výpis z katastra nehnuteľností, geometrický plán, projektovú dokumentáciu k stavbe, fotodokumentáciu/videodokumentáciu, poistné zmluvy (ak existujú) a ostatné podklady. Znalecké posudky môže realizovať iba znalec, t. j. fyzická alebo právnická osoba splnomocnená štátom na vykonávanie činnosti podľa Zákona o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch. Znalec musí byť zapísaný v príslušnom odbore a odvetví v zozname znalcov, ktorý vedie ministerstvo spravodlivosti. Je potrebné uviesť, že jeden znalec môže byť zapísaný súčasne vo viacerých odvetviach (odhad hodnoty nehnuteľnosti, strojových zariadení, cestných vozidiel, elektrotechnických zariadení a elektroniky atď.)

Náležitosti znaleckých posudkov

Znalecké posudky sú tvorené niekoľkými predpísanými náležitosťami. Začínajú titulnými stranami obsahujúcimi identifikačné údaje znalca a zadávateľa. Nesmie chýbať označenie, že ide o znalecký posudok, ako aj počet strán a odovzdaných vyhotovení. Všetky znalecké posudky majú svoje poradové číslo. V úvodnej časti je uvedený účel (prečo sú znalecké posudky vypracované a na aký právny úkon budú použité), dátum vyžiadania aj dátum vypracovania. Za najdôležitejšiu časť je považovaný samotný posudok. Znalec v ňom uvedie opis predmetu skúmania, ako aj všetky skutočnosti, na ktoré prihliadal v rámci znaleckej činnosti. Znalecké posudky končia záverovou časťou, v ktorej znalec odcituje otázky zadávateľa a uvedie na ne stručnejšie odpovede. Znalecké posudky obsahujú aj prílohy vo forme podkladových materiálov, výkresovej dokumentácie, fotografií, grafických výstupov výpočtov atď. Neoddeliteľnou súčasťou posudku je znalecká doložka obsahujúca identifikačné údaje znalca, označenie odboru a odvetvia aj poradové číslo úkonu znaleckej činnosti, pod ktorým je posudok zapísaný v denníku.

K vykonávaniu znaleckej činnosti je oprávnená Znalecká organizácia PBT so zameraním na ekonomiku a riadenie podnikov, stavebníctvo, strojárstvo, bytové zariadenia, cestnú a železničnú dopravu, elektrotechniku, poľnohospodárstvo, lesníctvo a ochranu ŽP. Pôsobíme v rámci celého Slovenska. Kontaktujte nás pre viac informácií.


Dolné Rudiny 1 /A 01001 Žilina
tel.: +421917569096

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888