Účtovníctvo ako zdroj relevantných ekonomických informácií o podnikaní

Účtovníctvo ako zdroj relevantných ekonomických informácií o podnikaní

K veľkým míľnikom pre účtovníctvo patrí 19. storočie vo Veľkej Británii, charakteristické priemyselnou revolúciou. Počas nej došlo k rozvoju výroby, logistiky, vznikom obchodných spoločností atď. Účtovníctvo sa muselo popasovať s čoraz zložitejšími obchodnými transakciami a stalo sa neoddeliteľnou súčasťou sveta financií a obchodu. Vznikol dopyt po spoľahlivých účtovníkoch a vtedajšie účtovné štandardy a pravidlá tvoria základy tých dnešných.

Ako ale účtovníctvo začalo?

Odbor účtovníctvo má tisícročia. Za prvé účtovníctvo sa považujú zárezy do dreva, kameňov či na kostiach. Tie neskôr vystriedalo uzlovanie a vrúbkovanie. Písané účtovníctvo siaha do 4. tisícročia p. n. l. Z tohto obdobia sa v Mezopotámii dochovalo účtovníctvo v podobe záznamov na kamenných a hlinených tabuľkách. Egypťania viedli účtovníctvo zachytávaním transakcií na papyrus, ktoré zvyčajne obsahovali údaje ako meno účtu, dátum a množstvo. Pokročilé účtovníctvo možno nájsť v antickom Grécku. Jeho kontrolný systém je považovaný za predchodcu dnešných auditov. V Ríme si viedla účtovníctvo každá rodina. Účtovníctvo ako také sa znovuobjavilo neskôr až v 13. storočí. Najprv v podobe denníka zaznamenavajúceho obchodné operácie. Neskôr sa rozdelil na oddelené účty, na ktoré sa uvádzali transakcie podobného charakteru. To viedlo k podvojnému vedeniu účtovných kníh a začína sa rodiť podvojné účtovníctvo. Jeho formalizáciu vypracoval mních Luca Pacioli, ktorý je považovaný za otca účtovníctva. Transakcie zachytávajú dva účty – jeden na strane má dať, druhý na strane dal.

Prečo účtovníctvo vzniklo?

Účtovníctvo má rovnaký význam v minulosti i dnes. Účtovníctvo súviselo a súvisí s rozvojom obchodu a trhu. Je ideálne na zaznamenávanie a poskytnutie prehľadu o výdavkoch a príjmoch, o stratách a ziskoch. Účtovníctvo je teda evidovanie hospodárskej činnosti. Zároveň účtovníctvo podáva relevantné informácie o stave jednotlivých zložiek majetku, o jeho zdrojoch aj o výnosoch i nákladoch firmy. Dnes je možné podľa platnej legislatívy viesť jednoduché aj podvojné účtovníctvo. Podnikatelia vedení v obchodnom registri majú povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. SZČO, fyzické osoby, mimovládne a cirkevné organizácie, chránené dielne i bytové družstvá môžu viesť jednoduché účtovníctvo. Aký je rozdiel? Podvojné účtovníctvo je podrobnejšie a prehľadnejšie. Eviduje každý pohyb financií za účtovné obdobie – náklady a výnosy, príjmy a výdavky. Jednoduché účtovníctvo zachytáva rozdiel medzi príjmami a výdavkami, teda vypočíta výšku zisku či straty.

Chcete sa zlepšiť v účtovaní či v oblasti daní, miezd a personalistiky? Využite ponuku online školení a kurzov (aj RE-PAS) od spoločnosti PragmaSys, ktorá ich priebežne organizuje počas celého roka.


Hlinícka 1165 /2 90701 Myjava
tel.: +421905652031

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888