Viete aké zinkovanie kedy použiť?

Viete aké zinkovanie kedy použiť?

Zinkovanie sa používa na ochranu ocele ako i povrchovú ochranu. Existujú viaceré postupy zinkovania a je poznať zvážiť ich plusy a tiež ich mínusy pre použitie na konkrétne povrchy. Akostným výberom technológie a postupu zinkovania získate efektívny výsledok, ušetríte vaše finančné prostriedky, ale najmä takéto zinkovanie vydrží a uchová si svoje vlastnosti omnoho dlhšie. Kedy teda zvoliť galvanické zinkovanie a kedy zas žiarové zinkovanie?

Čo je to a aké výhody má žiarové zinkovanie?

Žiarové zinkovanie má podstatne dlhšiu históriu než galvanické zinkovanie. Žiarové zinkovanie bolo objavené v podstate v roku 1741 kedy francúzsky chemik zistil, že zinok má schopnosť ochrániť oceľ pred koróziou. Jeho postup bol následne zdokonalený do podoby aká sa používa dodnes dnes francúzsky vedec Sorel, ktorý ako tavidlo pri procese ako prvý použil chlorid amónny.

Žiarové zinkovanie prebieha vo viacerých krokoch. Prvým krokom je dôsledné očistenie ocele v prípade, že je povrch ocele znečistený. Znečistenie je najčastejšie zapríčinené napríklad zvyškami farby ako i troskou zvárania. Na to aby mohlo zinkovanie prebehnúť, musia byť odstránené všetky nečistoty. Najčastejšie sa používa brúsenie a tryskovanie, po ktorom je následne aplikované alkalické a kyslé odmasťovanie. Nasledujúcim krokom je oplach a morenie. Oceľ je morená v kyseline chlorovodíkovej či kyseline sírovej, presne v 10 až 12% kyseline chlorovodíkovej alebo 20% kyseline sírovej. Finálnym krokom je nanášanie taviva, ešte pred odštartovaním procesu žiarového zinkovania je potrebné naniesť tavivo, ktoré zabráni tvorbe oxidov a pri jeho ponorení do roztaveného zinku rozpúšťa už vytvorené oxidy na povrchu ocele a zinku, čím je zaručený priamy kontakt medzi oboma kovmi.

Čo je to a aké výhody má galvanické zinkovanie?

Galvanické zinkovanie označované i ako elektrolytické zinkovanie prebieha výrazne rozlične ako žiarové zinkovanie. Začiatočný postup je podobný, oceľový povrch je nevyhnutné očistiť od hrdze, okují odmor a tiež ho dôkladne odmastiť. Ďalším krokom je zavesenie objektu do vodného roztoku zinočnaté soli, čiže elektrolytu, a zapojenie ako katódy k zdroju jednosmerného prúdu. Ako anóda sú zapájajú dosky, ktoré sú vyrobené z čistého zinku, najlepšie z 99,995 percentného zinku. Pri tomto postupe môže byť elektrolyt alkalický či neutrálny alebo kyslý. Pri zapojení elektrického prúdu okamžite začína prebiehať elektrolytický dej, pri ktorom dochádza k rozpúšťaniu zinku z anódy a jeho presunu ku katóde a jeho vylučovaniu na povrch materiálu.

Výsledný vrstva galvanického zinku je jemnozrnnej štruktúry. Bežná vrstva má 58 mikrónov no je možné získať aj vrstvu, ktorá má 20 mikrónov. Pre hrúbku vrstvy väčšej než 15 mikrónov je ekonomicky výhodnejšie objekty žiarovo zinkovať. S výberom vhodného zinkovania sa poraďte s odborníkom na zinkovanie.

Naša spoločnosť HYKOZINK, s.r.o. sa špecializuje na povrchové úpravy kovov dôrazom na galvanické zinkovanie. Neváhajte nás kontaktovať.


Piešťanská 85 92207 Veľké Kostoľany
tel.: +421905304253

Vaša firma ešte nie je v
Zlatých stránkach?

Rýchlo to zmeňte

alebo volajte

02/501 02 888